Blog

Připravte se na cestu – dobré rady do začátku

V posledním blogu jsem vám představil svůj život, který jsem zasvětil z velké části cestování. Je to moje vášeň. V dnešním článku se vám pokusím přiblížit, jak vlastně taková cesta probíhá.

Nyní už jste ve fázi, kdy víte, kam chcete jet, máte vše podstatné o místě zjištěné a tak nějak zhruba víte, co všechno chcete stihnout a zažít.

Vstáváte brzy? Někdy je to opravdu vražedný čas, kdy v podstatě tělo automaticky protestuje a křičí na celé kolo „Ty blázne, spi! Všichni spí, jen ty musíš být pořád někde být na cestách!“. Takže čas jako 03:00 ráno, nebo 21:00 je naprosto normální.

Protože k cestování patří i plánování, je dobré mít věci na cestu dopředu nachystané. Pár hodin před odjezdem byste měli mít opravdu nachystáno, abyste, než vyrazíte, mohli vše jen zlehka zkontrolovat a nemít tak další starosti.

Žádnou cestu nepodceňte, všichni víme, že rána a večery jsou chladné, takže i vhodné oblečení je otázkou priorit. Chceš mrznout? Nechystej se! Chceš být v pohodě? Pak tomu prostě pár minut věnuj.

Řekněme, že vypadáte klidně jak ze žurnálu, ale co boty? Noha je to, co vám musí po dobu celé cesty tam i zpět bezproblémově sloužit. Takže doporučuju pohodlnou obuv, která vám zajistí pevnou nohu, v případě cestování do terénu určitě takovou obuv, při které nehrozí, že noha půjde napřed a bota zůstane 10 metrů za vámi. Stíháte?

Součástí příjemného cestování je také důkladný spánek, což se mi většinou nepodaří. Trpím před každou delší cestou prostě „cestovní horečkou“. To neznamená, že by tato horečka cestovala v těle, dokonce nevyvolává ani stavy klasické horečky, jen prostě neustále myslíte na cestu, jak to proběhne, jestli nechytnete někde zpoždění, a prostě z toho vzniká stav „nespaní“, ale přitom stav štěstí. Nemůžete usnout. Zcela běžná věc, rozhodně se toho nelekejte.

A teď už samotná cesta, vyrážejte tak, abyste vždycky měli ještě dostatek času ještě cokoli změnit, doplánovat. Když si vezmu jakékoli nádraží, nebo jakékoli dopravní spojení veřejnou dopravou, pak musíte počítat téměř se vším. Od zpoždění, navazujících spojení, ale třeba i samotných check-in na ubytování. Všechno je to hra o čas! A pokud jste zdatnými cestovateli, pak toto všechno musíte zvládat! Stres v tuto chvíli nemá šanci, a vy musíte dokázat fungovat, klidně i v ty 3 ráno.

Za odměnu sedíte ve správném vlaku nebo autobuse, případně letadle, a víte, že už zbývá jen dorazit do cíle.

Během cesty dělejte všechno jako obvykle. Rádi čtete? Tak čtěte! Rádi posloucháte muziku? Tak si nasaďte sluchátka a oddávejte se své oblíbené muzice, která vás ještě líp naladí na samotnou cestu. Jsou to ty nejmenší věci, kterými si můžete třeba dlouhou cestu zkrátit.

Zvláštní kategorie lidí má nezvyklou potřebu se v dopravních prostředcích i vyspat. Ono na tom vlastně není nic zvláštního, cestování je skutečně vyčerpávající činnost, která si o spánek doslova říká. Ovšem na spánek doporučuju, abyste jezdili ve více lidech, protože nikdy nevíte, na koho můžete během jízdy například nočním vlakem narazit. Laicky řečeno dávejte si pozor na své věci, dbejte zvýšené opatrnosti. I sebelíp vyhlížející postarší pán může být zrádnější než osmitisícovka.

A pokud jste svou cestu, třeba i díky těmto několika málo radám přežili bez újmy a ztráty na čemkoli, pak vítejte v cíli! Vaše oblíbené místo už na vás čeká a neošidí vás ani o jediný okamžik, který se na vás už celou dobu šije na míru.

Shrnuto podtrženo, základem jakékoli cesty je vhodná příprava. Každý má svou přípravu, svůj způsob a rozhodně není nic špatného na tom, když přibalíte něco navíc. Hlavně s rozumem, zda tu danou věc opravdu tak nutně na cestě potřebujete. Přece jen, jste to vy, kdo potáhne těžkou krosnu, batoh, nebo kufr (i kdyby na kolečkách).

Držte se cestovatelky a cestovatelé a u dalšího článku napočtenou!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!