Výlety

Český Grand Canyon – Lom Velká Amerika pod palbou zážitků!

Nečekané místa, nečekané plány! I tak by se dal napsat v podstatě neuvěřitelný víkend!

Znáte to, víte, že vás čeká i o víkendu dost práce, a přesto si najdete takový ten okamžik, ve kterém přesně víte, co chcete! Tentokrát však nabraly víkendové plány úplně jiné obrátky a ze srazu s přáteli a narozenin se nakonec vyklubal naprosto fenomenální výlet na Velkou Ameriku.

Pokud se ptáte, o čem, že to vlastně mluvím, tak jde o obrovský lom 20 kilometrů od Prahy, směrem na Beroun. Rychlá rozhodnutí, dělají rychlé, ale o to kvalitnější zážitky. Naprosto vůbec neplánovaný výlet. Při příjezdu do Prahy jsem původně jen chtěl dobře pokecat s kamarádem. Jenže si dáte dobré kafe, a protože seděli u stolu dva lidé, kteří prostě fotografií žijí, bylo na problém zaděláno.

Sedáme rychle nad mapu, koukáme na terén, lom Velká Amerika – jasný cíl! Baterie nabité, brašny, lahev vody a klíče od auta. To byly na následujících několik hodin ty nejpodstatnější věci. A když k tomu připočítáte dva blázny, kteří opravdu pro zábavu daleko nemusí, tak je o zážitek postaráno!

Nasedáme pod Nuselským mostem, a vyrážíme na zběsilou jízdu Prahou. Jak moc zběsilá, to si neuměl nikdo ani představit. Naprosto jsme spoléhali na moderní techniku a na to, že nás ta zpropadená navigace skutečně vyvede mimo město na nejbližší výpadovku a pofrčíme rovnou k cíli. Omyl! Jak padlo i za jízdy: „Jestli existuje bůh, tak ti říkám, že zrovna nad námi kroutí anténou a říká, ne, vy dva prostě z té Prahy neodjedete (brutální smích).“. Už jen ta představa, jak někde nahoře někdo kroutí nějakým hejblátkem, aby nás dokonale vytočil, je prostě šílená! Ale ono to tak opravdu vypadalo. Navigace se rozhodla, že nás protáhne snad všemi možnými uličkami Prahy, zažili jsme během těch minut jízdy od policejní akce, kdy prolezli nějakému Slovákovi doslova celé auto, až po neskutečný trapas, když jsme stáli na semaforech. Prostě jsem si nechal pootevřené okýnko, a samozřejmě taky ústa. No padlo i to, co padnout nemělo. Urazili jsme zase polovinu Prahy a nakonec? NAKONEC JSME NAŠLI CESTU Z PRAHY VEN!

Najeli jsme na dálnici a už jsme si to šinuli pěkně na Mořiny, kde byl náš cíl! A protože Berounsko je opravdu místem, které nabízí velké množství zážitků. Jedna nejmenovaná vesnice, kterou jsme projížděli, se pro nás stala doslova nebezpečnou! Řeknu vám, TAKOVÉ ŠTĚSTÍ máme jen my! Při jízdě po hlavní silnici jsme narazili na otevřená vrata od rodinného domu. A to tak blbě, že ta vrata zavazela se svou závorou rovnou do cesty. Neviditelná potvora, která byla ostřejší než žiletka! Nevím proč zrovna tady, a zrovna my, ale naštěstí jsme zareagovali dostatečně rychle! Docel a by mě zajímalo, jestli to někomu rozpáralo auťák! Fiiiha!

No a o pár kilometrů dál už jsme stáli u důlního zařízení, kolem samá cestička a už jsme pokračovali rovnou za nosem! Kolem se to hemžilo dalšími turisty, ale jak už je u TripTipu zvykem, jediní blázni široko daleko jsme byli s Honzou Afterem jen my!

Dorazili jsme k Malé Americe. To je menší lom, který je celý zatopený. Výhled jak se patří. Dokonale nebezpečná místa, která lákají k tomu, vstupovat přesně tam, kam se nesmí! Každý to vyzkouší! Je to pokoření sama sebe. Na rovinu říkám, sletět dolů, to by mohlo bolet! Obešli jsme tedy ještě půlku Malé Ameriky a bylo jasné, že tohle nám nestačí! Několik fotografií a už jsme se řítili zpět k vozidlu.

V průběhu cesty jsme narazili na dokonalý výhled směrem ke Karlštejnu, který svou věží vykukoval zpoza stromů. Když už jsme na tomto mystickém místě stáli, nenapadlo Honzu nic lepšího, než udělat fotky plné výskoků! Zaznamenat ten výskok! Tu euforii z místa!

Vzniklo opravdu několik šílených fotografií, které spíš připomínají nebezpečné devianty právě uprchlé z blázince, ale i tak to na těchto neplánovaných cestách většinou probíhá. A to už jste zažili, abyste se fotili a najednou proti vám letěla flaška? Že ne? To my teda ano! Tak bacha!

Netrvalo dlouho a už jsme seděli opět v autě, a pokračovali směrem na Velkou Ameriku. To je místo, které opravdu musí nadchnout úplně každého hnidopicha a líného člověka tím tuplem! Když si uvědomíte, že pod vámi je dokonalá možnost úrazu, výška jako „prase“ a vy! Co víc, si ještě přát?!

Stáli jsme tam a úžasem byli zticha. Úcta k tomu prostoru, k přírodě, která vytvořila zase něco neuvěřitelného! Něco, na co jsme my malí lidé krátcí! Zážitek střídal zážitek! Dokonalé vyhlídky, perfektní ozvěna a spousta hlášek a zábavy! Dokonce nám bylo dáno na tento den potkat i nové zajímavé lidí!

Na závěr dnešního putování krajinou už jen mohu dodat: STÁLO TO ZA TO! A hned bych se na ta místa vrátil, nad ničím bych nepřemýšlel!

Velké poděkování patří kamarádovi Honzovi Afterovi (mrkněte na jeho tvorbu na Honza After Movie, nebo si přečtěte jak probíhá takový URBEX výlet na místo zvané Nimrod!)! Říkám to pořád! Tyhle výlety se stávají legendární už v okamžiku, kdy jen padne nápad!

Tak TripTipačky a TripTipáci zase příště!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!