Výlety

Dolský mlýn 2019 – Ani déšť nás nepřipravil o kulturní památku

Byli jsme po jídle, které jsme si dali v restauraci u parkoviště ve Vysoké Lípě. Zcela syti jsme si ještě chvíli seděli a čekali, až se mraky přeženou, déšť se vyprší a my můžeme pomalými kroky pokračovat v našem výletování k romantickému torzu Dolského mlýna.

Došli jsme na rozcestí, které bylo hranicí s chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce a mimo to, to byla také jasná volba pro cestu k mlýnu. Cestou jsme míjeli krásná moderně řešená stavení, která svou starobylostí dokázala okouzlit, a zlákat na prodloužený víkend, který ve spojení s nádhernou přírodou kolem, by byl jasnou volbou pro každého milovníka přírody. Stejně jako my.

Abych nepsal pořád jen o tom, jak milujeme přírodu, pokračujme tedy postupně po modré turistické značce až k místnímu hřbitovu. U hřbitova určitě nakoukněte, co se za zdmi skrývá a nezapomeňte i dále pokračovat po modré. Takže na nejbližším rozcestí je modrá jasnou barvou vašeho týmu!

Na nás čekal sešup dolů. Bylo po dešti, vše pěkně klouzalo, a z ničeho nic dusno. Takové dusno, že jsme mohli trička ždímat. Ještě pár schodů a už byl vidět most, po kterém přejdeme k mlýnu. Jenže než tam dojdete, přepadne vás myšlenka: „To jako fakt musíme vylézt zpět nahoru?“. Odpověď v tu chvíli zněla zcela jasně: „ANO“.

Po tomto „utrpení“ jsme stanuli na lávce, která vede přes řeku Kamenici. A už zbýval jen kousek, k té kráse! Celá zřícenina Dolského mlýna stále před námi! Jako na dlani! Okamžitě jsme si vybavili nejznámější pohádku, která se zde natáčela – Pyšná princezna.

Prošli jsme se vnitřními prostory rozpadlého mlýna, obdivovali malé místnosti, které v době fungování mlýnu vlastně obyvatelé mohli využívat. Dalším velkým lákadlem bylo se na chvíli posadit, před mlýnem a nasávat atmosféru tohoto krásného místa.

Seděli jsme s Jájou a vnímali tu pohodovou atmosféru, která zde panovala. I přes několik turistů zde vládl především klid. Jája si stihla svlažit své nožky v tomto parném dni v protékající Kamenici. Voda v Kamenici plynula svým tempem a my si pěkně odpočinuli a byli připraveni se vydat nazpět. Naše další kroky Mlýnem už vedly jen zpět k lávce a s tímto místem jsme se mohli rozloučit. A tak se také stalo! Ještě pár kroků a už jsme si to štrádovali po schodech v tom neskutečném parnu nahoru! To bylo hotové peklíčko! Co na plat, když chcete něco vidět a zažít, pak nemáte jinou možnost! Obětovali jsme se!

Zbytek cesty jsme se dokázali nekonečně dlouho bavit nad celou oblastí, nad vším, co zde lidé dokázali již v minulosti vybudovat, a jak to vlastně funguje dodnes. Nádherné místo, které doporučuji všem. Ať už na obyčejný výlet s rodinou, kamarády, anebo při sólo akci fotografů, nebo prostě jen tak, když potřebujete načerpat energii. Místo jako stvořené pro relax!

A už klasicky na závěr přidáváme video i z této části našeho výletu do Dolského mlýna. Hezkou podívanou! A věřím, že se po videu rozhodnete sami tuto oblast chráněné krajinné oblasti Labské pískovce prozkoumat!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!