Výlety

Hřensko – Místo, které si vás podmaní…

Už jsem toho za svůj život zažil mnoho! Na cestách mě potkalo spoustu zajímavého. Byly i krušné chvíle, ale to, co jsem prožil ve Hřensku, na to nemá nic! Projděte se mnou tento dokonalý tip na vaši dovolenou!

Ráno jsme vyráželi velmi brzo, únava už byla znatelná, neboť jsme cestovali v kuse už druhý týden, a to najednou zjistíte, že i to naše „malinké“ Česko zase tak malinké není! Cíl byl jasně daný – Hřensko. Co víc dodat, snad se jen ráno dobře probudit. Tentokrát jsme vyjížděli z Ústí nad Labem, po dobré snídani už byl čas na vlak a jízda směrem do Děčína. Nějakou tu chvíli jsme ještě všichni nabírali síly ve vlaku uvelebeni do pohodlných sedaček. Na něco jsou ty starší vlaky prostě geniální! Ty moderní už tak moc o pohodlí nejsou.

Počasí zatím nevypadalo nijak vábně, bylo pod mrakem, a po sluníčku ani stopy. Mnozí by namítnuli, že právě toto počasí je pro cestování ideální, ale řekněme si na rovinu, když nebude něco zalité sluncem, nikdy to krásné nevynikne.

V Děčíně jsme museli čekat na autobusové spojení přímo do Hřenska. A i toto sebou neslo jistá úskalí. Hned při nástupu do dopravního prostředku nastalo doslova pozdvižení. Přece jen jsme byli jedni z mladých v autobuse a naší slušností bylo, že jsme svá místa k sezení uvolnili a nabídli starším spolucestujícím. A to se ukázalo jako neskutečný problémem! Nejen, že jsme dostali „držkovou“, jak nevychovaní jsme, že jsme to neudělali v podstatě obratem, ale vlastně jsme starší osazenstvo ještě pohoršili, když jsme poukázali na obrovské tabu koelm stáří. No kde to jsme? Takže milí čtenáři, pokud se snažíte být ohleduplní a laskaví, mnohdy se toto skutečně nemusí vyplatit. Je pravda, že tohle nám dokonale zvedlo mandle a jako zážitek jistě nezapomenutelné. Dojeli jsme tedy v co největším klidu až do Hřenska a víc už nechtěli řešit! I když nervy hrály všem a to ve všech barvách.

Naštěstí se všechno dokonale vyvážilo tou nádhernou podívanou, která na nás čekala po vystoupení. Už jen to úžasné mlýnské kolo, které bylo poháněno tekoucí vodou, anebo prostě jen pohled kolem sebe na skalní masivy, které lemovaly celé údolí, ve kterém se Hřensko nachází.  Že se jedná o nejníže položenou oblast v Česku, jsme věděli, ale že to bude tak úchvatné, to asi nečekal nikdo, už třeba jen proto, že jsme zde byli poprvé.

A pak už to šlo všechno samo, nachystat baterky, kamery, fotoaparáty a hlavně mít oči stále na „šťopkách“, tady bylo k vidění opravdu mnoho! Od dokonalé turistické naučné stezky, doplněné o popisky k jednotlivým místům, přes Edmundovu soutěsku. Při pobytu v této lokalitě jsme žasli, co příroda všechno dokáže. Od slzejících skal, přes úžasné ranní slunce, které se pomaličku dostávalo skrze skalní masivy a vysoké stromy až k nám. Nechyběly ani lodičky, kterými se dalo skrze soutěsku projet. A jestli nás něco opravdu nadchlo, pak určitě ta vymoženost, kterou ve městě nikdy nedostanete. Tady prostě nebyl telefonní signál, mohli jste si maximálně vytočit tísňové volání, zbytek až zase v civilizaci. Takže být naprosto offline!

Naše cesta nekončila, oblast Českého Švýcarska jsme si užívali do úplného vyčerpání. Přišla na řadu úžasná Pravčická brána, která je prostě skvostem i dnes po tolika letech od svého „vzniku“. Tajil se nám dech. Kdo neviděl, a nezažil, pochopí tento okamžik jen velmi těžce, ale i přesto jsme se o tuto nádheru chtěli, byť jen tímto textem, podělit.

Když jsme se vrátili před odjezdem zpět do samotného Hřenska, tak jsme si samozřejmě nenechali ujít procházku tímto městečkem. Ani náznakem zde nebylo poznat, že právě tady byly jedny z katastrofálních povodní v roce 2013, jen několik málo měsíců před naším příjezdem. Opět jsem se přesvědčil, že když se chce, jde všechno. A tady tedy nebylo po povodni téměř žádné památky.

Jako krásná tečka za naším výletem byla projížďka lodí, které nás svezly za krásných 300 Kč do Bad Schandau a zase zpět. Je fakt, že v současné době je již cena jízdného o 50 Kč dražší, ale zážitek který si zaplatíte už vám nikdo nevezme.

Na závěr jen jedno – investujte do svých zážitků, pokud vám to život a situace jen trochu dovolují. Přijde jednou doba, kdy už nebudete moci, nebo přijde rodina a všechno tohle půjde na jistý čas zcela stranou. A pokud už jste se ve svém životě zvládli vrátit i po všech svých povinnostech opět k cestování, užívejte jej naplno!

A jako vždy, i tentokrát vám chceme nabídnout video z naší procházky Hřenskem a přilehlými soutěskami. Zážitek jak se patří! Pěknou podívanou! A u dalšího tipu napočtenou!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!