Výlety

Karlštejn – Přes muzeum betlémů, muzeum voskových figurín až na hrad

Místo doslova jako z pohádky. Všichni známe ten příběh, všichni jsme viděli několikrát ten známý film, a přesto se najde mnoho z vás, kteří jste na Karlštejně ještě nebyli! My ano, a proto pojďte s námi!

Začínáme na pražském hlavním nádraží, odkud vyrážíme do středočeského kraje. Vlaky klimatizované. Většinou natrefíte na elektrické jednotky City Elephant, které se na tuto trasu doslova hodí! A když obsadíte místa úplně nahoře, pak máte výhled do parádní přírody CHKO Český kras.

Nicméně po pár minutách jízdy vlakem se dostáváme kousek za Prahu a je třeba vystoupit. Stanice Karlštejn je přímo před námi a vůbec nevypadá špatně, je vidět, že se tady o to dobře starají. Hned naproti nádraží naleznete posezení, kde vám nalejí i dají něco k snědku. Kdybyste, snad už při příjezdu věděli, že odjezd nestihnete, aspoň víte, že nepadnete hlady a žízní.

Vydáváme se však cestou dál, od nádraží dojdete na první křižovatku, na které se dáte doleva a pak už míříte rovnou k obrovskému mostu přes řeku Berounku. Je to krásná podívaná, kolem je to samý kopec, a když přijedete od jara do podzimu, vždycky vás příroda kolem Berounky nadchne, svými barvami, prostě svou polohou, vším!

Další naše kroky vedly na stezku vedoucí přímo k hradu. Tuto cestu nelze minout, protíná celou obec Karlštejn a při průchodu narazíte na spoustu zajímavého. Jedna restaurace vedle druhé, takže občerstvení není problém. Opatrně však na ceny, ty jsou zde s vysokohorskou přirážkou. To bude asi tím kopcem, do kterého půjdete. Nicméně jste na výletě a myslím, že se nepletu, když říkám, že i tady je dobré dát si něco dobrého na zub. Z každého výletu je třeba si odvézt i nějaký ten kulinářský zážitek. Mimo to zde naleznete spoustu krámků, obchůdků s různými maličkostmi, suvenýry.

Po cestě jsme také narazili na místní muzeum betlémů, které tedy opravdu doporučujeme navštívit. Vždy zde natrefíte na milou obsluhu. Je to až nezvyklé. Při množství turistů, se kterými se provozovatelé muzea setkají, je až k neuvěření, jak dobrou náladu vám zde vykouzlí. A při pohledu na betlém z perníčku se budete olizovat ještě týden. Opravdu krásné práce všech nadšenců betlémů. Koupili jsme si pohled a vyrazili opět vstříc hradu.

Po cestě jsme míjeli také koňmi tažené vozy plné asijských turistů. Je to legrační pohled. Jako všude, tak i zde tito návštěvníci prožívají svou dovolenou pohledem do mobilních zařízení, a pravou dovolenou prožívají až doma u monitoru. Toto je víc k zamyšlení, než k smíchu.

Před hradem ještě narazíte na velmi povedené muzeum voskových figurín, ke kterému snad není co doplňovat. Snad jen tolik, že muzeum stejného provozovatele naleznete také v Praze.

A teď už hrad samotný. Na prohlídku se ve špičce prostě čeká, když přijdete tak nějak rozumně ráno, nebo později odpoledne je větší šance, že si hrad projdete více v klidu. Za zmínku stojí také nádvoří, na kterém se téměř vždy odehrává nějaká doprovodná akce. A výhledy z hradu na krásu CHKO Český kras, tomu nemůže konkurovat opravdu nic. Opět můžete prožít krásný den, s rodinou, přáteli, dětmi. Výlete není nijak náročný, zvládnou ho všechny věkové kategorie.

Na závěr jen zmíníme, že opět toto není o penězích. Všude něco zaplatíte, ať už budete sedět doma, anebo vyrazíte třeba právě na Karlštejn. Ale zážitek, který si odsud odvezete, už vám nikdo nevezme.

A teď už je příjemné koukání na videa studia NaCestách.eu, které je hrdým partnerem projektu TripTip.cz.

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!