Výlety

Kroměříž – Hanácké Athény, které zvou na víno a do zahrad

Kroměříž, to není jen květná zahrada a justiční akademie. Je to především místo, které svým vzezřením dodává člověka jedinečnou možnost odpočinku.

Je to strašně zvláštní, ale místní obyvatelé mají na všechno čas. Nikdo nikam nespěchá. Při první návštěvě města jsme dorazili vlakem. Vystoupili jsme na nádraží, toto nikterak neoplývá krásou, ale je pravda, že když se vydáte směrem do města, to je úplně jiné kafe.

Přejdete přes most, a dostáváte se na hlavní ulici, procházíte pěší zónou, až dorazíte na hlavní Velké náměstí. Toto náměstí je prostě krásné. Je zde radniční věž, ke které vedou schody, a když se aspoň trochu budete namáhat po nich vyjít až nahoru a rozhlédnete se po celém centru, zjistíte, že se tu cítíte velmi dobře.

Na náměstí nechybí kavárny, a povedené místa, kam se můžete uchýlit za jakéhokoli počasí. Cenově tady rozhodně nezruinujete rodinný rozpočet, a přijdete si na své. Když se vydáte kolem náměstí, narazíte i na místo, kde se procházel samotný Bolek Polívka ve druhém pokračování komedie Dědictví. Prošel se po trávníku a směřoval k místní bráně, respektive ke vstupu do podzámecké zahrady, kde opět budete zírat. Je to místo plné pohody, úplně vás to vybídne k absolvování pohodové procházky a třeba i posezení na lavičce a při tom všem můžete obdivovat místní arcibiskupský zámek. Při troše štěstí zde narazíte na překrásné pávy.

Kousek od arcibiskupského zámku se nachází také gymnázium a směrem dále zpět do centra dojdete pěknou uličkou až k hlavní budově Justiční akademie. Kroměříž je opravdu nádherné město, naleznete zde plno kašen, u kterých můžete zapustit i kořeny.

Na závěr ještě zmínka o té velké Květné zahradě, ke které se dopravíte místní dopravou, anebo jen tak pěšky procházkovým tempem. Jediné, co vás malinko zdrží, jsou místní domácí krámky, které nabízí zdejší speciality a opravdové dobroty. My neodolali a odvezli jsme si nějaké domácí klobásky a nechyběl ani vynikající jablečný mošt. Na podzim potom nechybí ani burčák, ovšem s tím opatrně, neprotřepávat a nenechat vyletět do vzduchu. Přece nechcete dopadnout jako ti dva ve filmu Bobule.

O Kroměříži se dá opravdu mluvit jen v superlativech. Je zde patrné, že peníze jdou správným směrem, v tomto městě se nebudete nikdy cítit ohroženi, ba právě naopak zcela v bezpečí a to všechno umocní místní obyvatelstvo, které skutečně nikam nepospíchá, na všech přechodech dostanete přednost, a budete si připadat alespoň na chvíli, jak v jiném světě. Díky tomu klidu. Poseďte v místních podnicích, oddávejte se pravé moravské zábavě, dejte si s místními po dobrém žbrdolci vína, nebo jiného domácího alkoholu a volně dýchejte.

Nevěříte? Zajeďte se podívat sami, nebo se s námi projděte pomocí videa, které nám poskytlo studio NaCestách.eu.

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!