Výlety

Krušné hory 2019 – Rozhledna Jeřabina a vodní nádrž Janov bez davů turistů! Naštěstí!

Do dovolené zbýval ještě nějaký ten čas a i ten jsme chtěli využít naplno. Sedli jsme do auta a vyrazili na další výlet. Tentokrát v Krušných horách, kde jsme si nenechali ujít pěkně schovanou vodní nádrž Janov u Litvínova a nedaleké vyhlídkové místo s rozhlednou – Jeřabina.

Dojeli jsme do malé obce jménem Křížátky, kde jsme vedle točny autobusu mohli bezplatně zaparkovat. Odsud jsme se vydali kamenitou cestou. Po necelých 600 metrech jsme stáli před hrází vodního díla Janov. Hráz byla bohužel uzavřená a veřejnosti tím pádem nepřístupná. To však nijak neubírá na dojmu, který toto místo vytváří. Najdete zde zděnou hráz, která se zapisuje jako jedna z nejvyšších v Česku. Mimochodem toto dílo vznikalo už v letech 1911 – 1913. Pokusili jsme se tuto hráz zachytit co nejlépe, alespoň fotografií i videem, na které se můžete podívat.

Kromě hráze můžete téměř celou hráz obejít. My šli dále po přehradní cestě směrem k říčce Loupenice. Zde jsme se však zastavili a nepokračovali dál. Nicméně na tomto místě se před námi rozprostírala celá vodní nádrž ve své kráse. Kolem jsou samé lesy, které se odrážely na hladině nádrže. A nejen to. Pokud zde vychytáte stejně krásné letní počasí jako my, pak si nebe bude s hladinou pohrávat ještě více a dodává jí jasnější, modřejší barvu. Kromě krásné hladiny vodní nádrže nás fascinovala i příroda, protože všude kam jsme se podívali, rostly pravé lesní jahody. Je vidět, že zdejší oblast je opravdu I. pásmo hygienické ochrany. Tento kousek země by měl zůstat bez povšimnutí turistů, aby zůstal zachovaný co nejdéle!

Od vodní nádrže jsme se vydali směrem nahoru k autu. Křížátkám jsme zamávali a už jsme vyráželi k dalšímu cíli naší cesty. Vyhlídkové místo Jeřabina!

Za pár minut už jsme stáli před rozcestníkem, který ukazoval směr k rozhledně. Tato se nachází v Nové Vsi v Horách. K rozhledně to máte od silnice necelých 300 metrů. Mírné stoupání do kopce se vám vyplatí, protože ten výhled, který se vám dostane z Jeřabiny, je k nezaplacení. Nacházíte se totiž v nadmořské výšce 778 m. n. m. Kromě Mostecké pánve a Krušných hor vidíte také nedaleko České středohoří. A při dobré viditelnosti je vidět opravdu daleko za horizont.

Pokud se na vyhlídku vydáte ve správný čas, pak zde téměř nenarazíte na živou duši. A to pro vás znamená, že se na vyhlídce můžete i pohodlně uvelebit. Stejně tak, jako jsme to udělali my!

Po krátké pauze jsme sestoupali z rozhledny a vydali s k nedalekým skalním masivům. Tyto kousky jsou pojmenované – skalní masivy Vyhlídka, Psí hlava a Střecha. Pro zdatnější je možnost si na tyto skalní útvary vylézt. Pochopitelně jen pokud je vás více. Z mého pohledu, pokud se vám tady něco stane, mám ten pocit, že pomoci se nedovoláte. Přece jen jste nedaleko německých hranic a toto místo není příliš turisticky vyhledáváno. Takže všechno zlé je k něčemu dobré. Nehrozí vám tady fronty jako v Praze.

Celí unavení jsme pokračovali zpátky k autu a dávali poslední sbohem tomuto krásnému místu, které díky nevelkému zájmu turistů pořád má své tajemné kouzlo v sobě. Toto místo můžu vřele doporučit! Ovšem jen, pokud nehledáte davy turistů!

Na závěr už klasická podívaná, alespoň ve formě videa. U dalšího výletu na viděnou!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!