Výlety

Malá Pravčická brána 2019 – Nečekejte davy turistů, adrenalin a úžasný výhled však ano!

Tentokrát vás zavedeme do oblasti Českého Švýcarska, které nabízí spoustu míst, která stojí za to! V našem případě Vysoká Lípa, odkud jsme pokračovali na malou výpravu! Pojďte s námi!

Dorazili jsme do Vysoké Lípy, kde v obci naleznete placené parkoviště, kde můžete nechat své vozidlo. U tohoto parkoviště se nachází restaurace, ve které se můžete dobře najíst. A dokonce za rozumné peníze!

Dlouho jsme neotáleli, a už jsme byli na cestě. Vydali jsme se po naučné stezce Jetřichovické stěny a došli až na malé rozcestí Pod Šaunštejnem. Až sem jsme nevěděli, co nás čeká, a pak to přišlo!

Najednou se cesta začala zvedat směrem do lesa a ke skalním útvarům, kterých je České Švýcarsko plné. Vybrali jsme si červenou turistickou značku. Jája překonávala opět sama sebe. Překonávala jednu překážku za druhou. Ať už to byly schody, kdy nikdo nevěděl, kde končí anebo neohraničené stezky, ze kterých šel opravdu respekt. Dorazili jsme k Šaunštejnu. Respektive k místu, kde jsou jen pozůstatky tohoto hradu. Zde je pro návštěvníky úžasný výšlap po připravených žebřících až na samotný vrchol kamenných trosek Šaunštejnu. Odsud je nádherný výhled. Pravdou však je, že přístup na samý vrcholek je především pro zdatné turisty s pevnou obuví! Pevnou obuví nemyslíme žabky nebo sandále.

Po turistické značce E3 jsme pokračovali dál! Červená barva nám pořád připomínala náročnost této trasy. Potkali jsme dokonce několik německy hovořících turistů a po krátké rozmluvě jsme přišli na to, že se jako poserové vlastně vůbec nemusíme cítit. Z některých úseků je dobré mít respekt.

Lehká svačinka, a věčné debatování na všechna možná témata nás tlačila směrem k cíli. Ještě pár schodů a byli jsme na rozcestí před Malou Pravčickou bránou. Zbývalo už jen pár krůčků.

V cíli jsme pár turistů přece jen potkali, ale ve srovnání s Hřenskem a Velkou Pravčickou bránou je to tady téměř divočina.

Vylezli jsme po posledních připravených schůdcích nahoru a stáli jsme na zábradlím obehnané vyhlídce (jak by řekla Jája – ozábradlačené místo). Vyhlídka byla nádherná! Bylo vidět snad úplně všude. Všude kolem nás se rozprostírala nádherná příroda Národního parku České Švýcarsko. Neuvěřitelné množství skalních útvarů, pohledy do nejrůzněji pojmenovaných roklí. Jedním slovem NÁDHERA!

Zdrželi jsme se na pořádnou chvíli, poseděli, pokochali se a mohli se vrátit zpět dolů do Vysoké Lípy, do restaurace, o které se zmiňuji na začátku. A stihli jsme to jen tak tak. Už při výstupu k cíli bylo jasné, že počasí s námi hraje mariáš, který nemůžeme vyhrát. Naštěstí jsme dorazili do pohostinství včas. Zasedli jsme ke stolu, objednali jsme si, a déšť spustil svůj bubenický koncert. Déšť, který nás měl odradit od dalšího pokračování – tentokrát na druhou stranu přes Vysokou Lípu k Dolskému mlýnu. Ale o tom zase příště!

Celý náš výstup na Malou Pravčickou bránu máme na videu, které si můžete zhlédnout. Hezké pokoukání a v Dolském mlýně na viděnou!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!