Výlety

Mikulovský viadukt 2020 – Krušnohorská železnice jako kulturní památka ČR

Vydali jsme se opět na cesty. Stále panují opatření vlády kvůli koronaviru, ale do přírody ještě stále můžeme. Takže náhubky sebou, a můžeme vyrazit! Dnešní cíl Mikulov v Krušných horách.

Slunečné odpoledne nás vytáhlo ven. S rouškami na tváři jsme se vydali směrem na Moldavu. Autem projíždíme až k obci jménem Hrob. Ten název je neskutečně zajímavý. Takže až vám někdo řekne, „vrať se do hrobu“, tak můžete klidně všem doporučit, aby udělali to stejné. Je tady krásně.

Hned při vjezdu do obce Hrob vidíme viadukt. Nelze jej přehlédnout. Jeho zrezivělá konstrukce si už něco pamatuje. Ještě aby ne, vznik je datován do 90. let 19. století. A když vám řekneme, že je stále využíván k regionální osobní vlakové dopravě, tak tomu nebudete možná ani věřit. Světe div se, je to tak!

Tento viadukt však jen míjíme. My se totiž přesouváme až do obce Mikulov. Klikatá silnice vede skrz úžasnou Loučenskou hornatinu, nedalekého známého sportovního centra Bouřňák, a zanedlouho už jsme nad Mikulovem. Ještě několik prudkých zatáček a jsme v cíli!

Přímo nad námi se nachází úžasný viadukt, který láká k prozkoumání. A taky, že jo! Po vyšlapané pěšině jsme se dostali až na samotný viadukt. V době vzniku tohoto článku je železniční trať č. 135, na které viadukt leží, ve výluce. Se zvýšenou opatrností jsme se prošli na viadukt. Při pohledu dolů mrazí. Pár metrů od viaduktu můžete vidět další vyšlapanou pěšinu, kterou se můžete dostat na vrcholek, ze kterého vidíte na celou trať pod sebou, můžete pozorovat Bouřňák, a mimo to vás zláká další klikatá cesta směrem na vyhlídku jménem Vitiška.

Za celou dobu pod viaduktem projelo nespočet aut, takže o nějaké „karanteně“ nemůže být řeč. Ale faktem zůstává, že jsme opět našli místo, na kterém jsme za celou dobu nepotkali jediného tuláka.

Plni dojmů, načerpáni novou energií, jsme se vydali zpět k autu, a vydali jsme se zpět k domovu. Už teď jsme věděli, že zdejší okolí je třeba pořádně prozkoumat.

Příští zastávka – vyhlídkové místo Vitiška!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!