Výlety

Rokytnice nad Jizerou – Krkonoše, moje srdeční záležitost

Se vzrušením jsem vyrazila na cestu. Nejen proto, že jsem se vracela do míst mého dětství ale i proto, že mě čekal prodloužený víkend a seznámení s Davidem a Luckou, které jsem znala jen pár dní z chatu na sociální síti.

V sobotu ráno docela dost pršelo a mě přepadla panika… Co když budeme muset výlet zrušit pro nepřízeň počasí. V duchu jsem prosila pána hor Krakonoše, ať to nějak zařídí a počasí se umoudří. I stalo se.

Naše devítičlenná výprava, se vydala na túru. Z obavy, že naplánovanou trasu neujdeme, jsme vyjeli na Zlaté návrší k Vrbatově boudě autobusem. Někteří z nás jsou prostě rozmazlení měšťáci. Odsud byl krásný výhled na kopce kolem dokola. Vyšplhali jsme k mohyle Hanče a Vrbaty, kde se nám rozprostřel úžasný pohled. Labská bouda, Violík, chata nad Sněžnými jámami a samozřejmě Sněžka.

Tady se poprvé ozvaly naše kručící žaludky. Nasvačili jsme se a pokračovali po červené k Pančavskému vodopádu. První vytyčený bod našich dvou fotografů. Cestou jsme míjeli Hančův pomník. Osud našeho nejlepšího závodníka v běhu na lyžích své doby a jeho věrného přítele Vrbaty mě odjakživa dojímá. Konečně jsme došli k Pančavě. Nejvyšší kaskádovitý vodopád v Česku budící velký respekt, díky skále ze které padá. Úchvatné místo s krásným výhledem do Labské rokle a dolu.

Pokračovali jsme dál po skalnaté cestě směrem k Labské boudě a můj strach z výšek se stupňoval. Při pomyšlení, že jdeme po kraji vysokého skalnatého masívu, mi bylo zle. Míjeli jsme Ambrožovu vyhlídku, na kterou jsem si netroufla, a nebyla jsem sama. Kus vyčnívajícího kamene nad labskou roklí obehnaný řetězem moc bezpečně nevypadal. Výhled ovšem k nezaplacení. Za hezkého počasí je vidět nejen Medvědín ale i Černá Hora.

U Labské boudy, jsme odbočili z trasy a sešli k Labskému vodopádu. Tady většina z nás smočila nohy v ledovém Labi a nasávala tu krásu.

Naši fotografové Martin a David slezli a vylezli i tam kam nesměli, aby pořídili co nejlepší fotky. Naše kroky dále vedly k samotnému pramenu. Tady se možná u některých z nás projevilo zklamání. Třeba čekali stříkající vodu ze země, nebo potůček vyvěrající odněkud z pod drnu. Vše ale zachránil David svou spontánností, když si tu německy popovídal s českým průvodcem. S lehkostí a vtipem. Možná si v prvním momentu onen muž myslel, že jsme turisti z Německa. Po krátké přestávce, osvěžení vodou, jsme se vydali po České cestě podél Labské a Pančavské louky. Ty jsou známé díky vzácným rostlinám a rašeliništi. Dále přes rozcestí u čtyř pánů, kolem Růženčiny zahrádky, kde roste několik druhů květin. Taková horská skalka a po úpatí Kotle na Dvoračky.

Tohoto místa je vidět například Rokytnice, Vysoké nad Jizerou a za krásného počasí i Ještěd. Cesta se náhle proměnila ve strmý svah. Shodli jsme se, že je dobře, že jdeme z kopce dolů a ne nahoru.

Na Dvoračkách nás čekala odměna v podobě oběda a vychlazeného piva, příjemný usměvavý číšník a parta bláznů zapíjejících rozloučení se svobodou jednoho z nich. Samozřejmě družná mužská část naší skupiny, fotografové Martin a David, se hned spřátelili a svobodu zapíjeli s nimi. Z Dvoraček jsme už jen sestupovali lesem podél huťského potoka k jeho vodopádu. Muži posílení několika panáky a pivem byli o dost veselejší a samozřejmě pomalejší. Smáli se věcem, kterým jsme my ostatní nemohli porozumět. Párkrát zakopli nebo prostě lehli do mechu. Některé z nás hnala dolů z kopce vidina odpočinku v chalupě. Ale pár bláznů v čele se mnou a Davidem, by si to dalo klidně ještě jednou.

I když bylo celý den úmorné vedro, tak naše nálada byla stále veselá a večerní táborák to ještě umocnil. Tady v těchto kopcích se začala psát i nová přátelství, přesně tak, jak jsem doufala a přála si. Krkonoše jsou krásné hory plné rozmanitých rostlin. Od vzácných rašelin po ještě vzácnější květenu. A protože jsme za těch pár hodin nestihli ani desetinu z té krásy, brzy se tam vrátíme zas…

Autor článku
Jája

Jsem věčně hladová žena, která si klidně vezme i ponožky v létě! Umím se smát nahlas a jsem pro každou špatnost! A mám v hlavě zase nějaký nový nápad...

Mohlo by vás zajímat!