Výlety

Tiské stěny 2019: Skála, kam se vrtneš!

Dlouho jsme nelenili a vyrazili na poslední výlet v roce 2019! Tiské stěny nás totiž lákaly už dlouho. A taky to stálo za to!

Brzo ráno jsme nasedli do auta, nikde ani živáčka! Prázdniny už dávno skončily, a období dovolených taky! A tak když jsme přijeli do Tisé, ke zdejší Turistické chatě, nebylo po davech turistů ani vidu, ani slechu! Snad jen pár zbloudilců z Německa, kteří se taky přijeli podívat, když tu není rušno.

Kousek od Turistické chaty se nachází jeden ze vstupů do Tiských stěn. Obvykle je tento vstup zpoplatněn, my však měli to štěstí, že byla pokladna zavřená a vydali jsme se tak bez zaplacení prozkoumat ty úžasné skalní útvary!

Každý útvar má své vlastní pojmenování, takže nás nijak nepřekvapovalo, když jsme se procházeli po vrcholcích skal, že se procházíme po Olympu, po Polském masivu. Nechyběly ani názvy jako Popelka, Plotna nebo třeba Tiská jehla. Při cestě nazpět jsme zase naráželi na názvy významných masivů Kamenný sněhulák, Mumie nebo Africká a Zelená věž.

A jak jsme si to vykračovali, dostali jsme se na konec okruhu, který vedl vrchem, a čekalo nás prudké stoupání, až ke skalní věži pojmenované jako Slon. Úžasný prostor mezi skalami. Kousek za Slonem jsme narazili na výpravu Horské služby, která zde měla pravidelné cvičení před zahájením zimní sezony v horách. Odsud stačilo udělat pár kroků a už si nás k sobě volala důchodkyně, která si jako brigádu vybrala vybírání vstupného do skal.

Úspěšně nás zkasírovala, dostali jsme pohlednice, které rovněž slouží jako vstupenka a mohli jsme se vydat na menší okruh, který však stojí za to!

Můžete zde prolézt skrz naskrz celou spletici pískovcových cestiček. Jája si z Dejva dokonce vystřelila natolik, že se mu ve skalních průrvách schovávala. Naštěstí se vždy našli. Během chvíle jsme stáli uprostřed celé té krásy, vnímali tu dokonalou atmosféru. Stáli jsme na místě, které v dávných dobách bylo zcela zaplaveno vodou.

Postupovali jsme poměrně svižným tempem, neboť celý den vládlo chladné počasí. Dokonce si troufnu tvrdit, že jsme snad poprvé nebyli navlečení jak pumpy. A jak jsme si to štrádovali a objevovali podle mapky jednotlivé tvary skal, objevili jsme se na samotném začátku. U vstupu v blízkosti Turistické chaty. Ta nás díky chladnému počasí vtáhla do svých útrob, a už jsme si to seděli u stolu a čekali na dobrou kávu a oběd.

Jídlo bylo výtečné. Oba dva jsme si báječně pochutnali. Dokonce si troufneme tvrdit, že sem se na jídlo rádi vrátíme.

Po jídle už naše cesta vedla pouze jedním směrem, a to k autu, které Dejv zaparkoval opravdu „geniálně“! Naštěstí se i tento výlet obešel bez nehod a zranění, a nejinak tomu bude i po celý rok 2020.

U dalšího výletu již v roce 2020 na shledanou!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!