Výlety

Vitiška 2020 – Horská vyhlídka a sklářská naučná stezka vám nedají vydechnout

Měli jsme v tom docela jasno. Venku to vypadlo spíš na léto, než na právě probíhající jaro. To byl jasný impuls k tomu vyrazit. Dokonce jsme to měli posvěcené i samotnou vládou, která v době koronavirové krize uvolnila opatření s rouškami a přírodu nám ještě stále nezakázala.

Takže na turistický okruh se sundanou rouškou, to byla jasná volba. Rozhodnutí padlo, bylo na čase vyrazit. Sedli jsme do auta a už jsme mířili na Cínovec. Světe div se, nikde ani noha! To bude ráj!

Dlouho nám toto „osamocení“ nevydrželo a už jsme pozorovali davy turistů z okénka auta. Postupně jsme potkávali cyklisty, nechyběli pěší turisté s hůlkami, ale i klasičtí batůžkáři. Něco jako my.

Jen několik kroků od horské chaty Vitišky je malé parkoviště, na kterém bezplatně zaparkujete. Nevíme tedy, jak toto místo bude vypadat po uvolnění většiny opatření, nicméně v dubnu roku 2020 jsme zaparkovali zcela bez problémů, ještě jsme si mohli vybírat místo a světovou stranu.

Jak jsme se postupně vysoukali všichni z auta, a nasadili si roušky, mohli jsme vyrazit na vyhlídkové místo. Necelých 100 metrů od chaty naleznete vyhlídku, která vám nabídne pohled na celé údolí – pod vámi se rozprostře celé teplicko. Dominovat tomuto výhledu na pravé straně bude sjezdovka na Bouřňáku a také jezero Barbora, které vykukuje z Oldřichova přímo před vámi.

Pokud vám z této vyhlídky vydrží nadšení stejně jako nám, pak vám doporučujeme vrátit se zpět na parkoviště a odsud pokračovat po červeně značené turistické trase E3 (na trasu se dostanete přímo od nedalekého přístřešku). Ta vás zavede do Nového Města u Mikulova (v Krušných horách). Po cestě narazíte na pěkná zákoutí. Mimochodem tady musí být úžasné podzimní focení barev (poznatek autora). Mimo tato zákoutí vás v polovině cestě čeká také odpočinkové místo, které je vybaveno malým přístřeškem, a nechutně lákavým výhledem do krajiny. Opět uvidíte na celé teplicko, avšak na druhou stranu (pohled na Mikulov pod vámi, a Dubí se samotnými Teplicemi v dáli).

Nabrali jsme trochu sil, a vydali se dál. Nové Město a okruh Sklářské Naučné stezky. Drželi jsme se zelené turistické značky a ta nás provedla skrze celou chatařskou oblast až k nádraží, které bylo tou dobou mimo provoz. Na trati z Dubí až na Moldavu probíhá výluka. Kvůli nutné údržbě po zimě, jednak kvůli omezení provozu kvůli koronaviru. Došli jsme až k zastávce Nové Město – Mikulov, kde se tato trasa stáčí do malebného údolí Divoké Bystřice, která celou tu plejádu krásných zachovalých chat lemuje. Jak už bývá zvykem i zde jsme narazili na živou bytost, a to na příjemnou paní, která zrovna svou chatu vychystávala na blížící se Velikonoce. Jája neodolala zajíčkům vytvořeným z kulatiny, a krásné výzdobě kolem celé chaty. Výzdobu si vyfotila a pochválila. Ještě jsme prohodili pár slov ohledně všech těch omezení a už jsme zase spokojeně pokračovali v naší cestě. Kromě Divoké Bystřice lemuje celou naučnou stezku také lyžařská běžecká trasa.

O pár stovek metrů dál už jsme stáli na rozcestí Pod Vitiškou. Odsud jsme se napojili zpět na červeně značenou turistickou trasu E3 a zároveň na cyklostezku č. 23, která tudy prochází! Ještě jsme museli překonat malý, ale zato táhlý kopec a už jsme stáli na parkovišti u horské chaty Vitiška, kde naše cesta začala.

Čtyři kilometry jsme procházkovým tempem ušli zcela bez problémů a považujme tedy turistickou sezonu za zahájenou. Na prvních 100 jarních kilometrů si sice ještě nějakou chvíli počkáme, ale i tak jsou to ty první a já věřím, že i správné kroky, které přišly vhod!

A nejen to! Nám se v těch Krušných horách tak zalíbilo, že se sem ještě minimálně jednou vrátíme!

Autor článku
David

V životě nikdy nezůstávejte dlouho stát. Život rozhodně není nuda! Naopak! Je to ta největší příležitost, jakou dostáváme! Žijte dneškem! Cestujte!

Mohlo by vás zajímat!